Wycieczka do Turynu niskim kosztem czyli 10 miejsc wartych zobaczenia gratis lub za symboliczną opłatą
Co zwiedzać w Turynie, jakie miejsca odwiedzić i do których muzeów się wybrać, z czego słynie to miasto? To pierwsze pytania przychodzące do głowy w trakcie organizacji podróży. Oczywiście jak do każdego wyjazdu należy się przygotować i zapoznać z listą najbardziej modnych i uczęszczanych muzeów Turynu. Jeśli jednak lubicie także przysiąść na skwerku, wolno pospacerować uliczkami miasta i wczuć się w jego rym, poniższy tekst poprowadzi w miejsca, które najlepiej się do tego nadają.
Wzgórze Superga
Superga majestatycznie wznosi się nad Turynem, a na jego szczycie zbudowano monumentalną bazylikę na znak wdzięczności Opatrzności za opiekę i zwycięską bitwę nad Francuzami. Ta bazylika jest punktem odniesienia, bo widać ją z bardzo daleka, jeszcze przed wjechaniem do miasta. Kalkulując w drugą stronę, można też sobie wyobrazić jak piękny widok rozciąga się z jej szczytu!
Jeśli chodzi o zwiedzanie to można wejść do bazyliki lub obejść ją dookoła. Znajduje się tutaj także tablica upamiętniająca katastrofę samolotu sprzed lat, w wyniku której zginęła drużyna piłkarska. Miejsce to jest bardzo często odwiedzane przez fanów piłki nożnej, a szczególnie kibiców drużyny z Turynu “Toro”.
Na szczyt można wjechać kolejką (około 6 euro) Tranvia Sassi-Superga, która działa od 1884 roku, lub oczywiście samochodem. Z centrum pod stację kolejki można dojechać autobusem linii 15.
Monte dei Cappuccini
Nazwa odnosi się do niewielkiego, ale wyniesionego ponad miastem wzgórza, na szczycie którego znajduje się kościół franciszkanów. Jest to miejsce dobrze znane mieszkańcom Turynu, gdyż to jeden z bardziej znanych punktów widokowych. Widać stąd bardzo dobrze całe miasto i łuk Alpejski. Dużo łatwiej się tutaj dostać niż na Supergę, wystarczy przejść na piechotę od kościoła Gran Madre. Niedaleko znajduje się Muzeum Gór, jeśli ktoś miałby ochotę się i tam wybrać. W muzeum jest także polski akcent - odzież i ekwipunek Andrzeja Kukuczki używane w czasie jednej z wypraw górskich.
Kościół Gran Madre
Kościół przypomina w budowie Panteon w Rzymie - okrągła konstrukcja z wejściem pod kolumnami. Sama budowla postawiona jest jakby na kilkumetrowym podeście, do którego z przodu prowadzą szerokie schody.
Na ogół na schodach przysiadają ludzie i zatrzymują się chwileczkę by popatrzeć na panoramę miasta, na jeden z największych placów Piazza Vittorio, na rzekę Pad i most spinający dwa brzegi miasta i na samą turyńską ulicę jako, że tuż przed schodami znajduje się ruchliwe skrzyżowanie. Siedząc na tych schodach nikt na was nie nakrzyczy, ani nie każe wstać, jak dzieje się na Schodach Hiszpańskich w Rzymie.
Sam kościół dedykowany jest Madonnie - Gran Madre - Wielka Matka, choć wokół tego miejsca krąży wiele opowieści… Przed budynkiem znajdują się dwa posągi kobiet reprezentujących Wiarę i Religię. Jeden z nich to kobieta z kielichem wzniesionym do góry. Otóż po Turynie krążą głosy, że jest to posąg Madonny, która trzyma Święty Gral, a kierunek spojrzenia Matki Boskiej wskazuje miejsce gdzie należy go szukać. Jednakże to, to już zupełnie inna historia…
Katedra w Turynie i Całun Turyński
Osoby wierzące, które zadają sobie pytanie co zwiedzać w Turynie baz wątpienia powinny wstąpić do Duomo, czyli Katedry Turyńskiej, choć wstęp jest oczywiście dla wszystkich zwiedzających. Znajduje się tutaj Całun Turyński jedna z najsłynniejszych relikwii ważna dla Chrześcijan. Całun to lniane płótno w które zawinięty był Chrystus po swojej śmierci i jak poświadczają to liczne badania, zawiera ślady krwi osoby katowanej i posiadającej rany dokładnie w miejscach jak u Chrystusa.
Całun zamknięty w skrzyni, znajduje się przy głównym ołtarzu, gdzie można się pomodlić. Nad głównym ołtarzem, za szklaną szybą widać Kaplicę Całunu Turyńskiego, gdzie pierwotnie był przetrzymywany. Kątem oka dostrzec można fragment przepięknej kopuły autorstwa architekta Guarino Guarini, wstęp od Zamku Królewskiego (za opłatą).
To, co znajduje się na Całunie i jak go odczytywać, można się dowiedzieć z krótkiego filmu, który jest wyświetlany w katedrze.
Katedra to także miejsce spoczynku błogosławionego Pier Giorgio Frassati, który czczony i znany jest także w Polsce. Katedra zamknięta jest w godzinach przerwy obiadowej.
Wieża przy Katedrze
Przy katedrze, jako oddzielny budynek znajduje się wieża / dzwonnica kościelna. Drzwi do niej prowadzące są nieco schowane, więc trudno je dostrzec, zachęcam jednak by obejść wieżę i ich poszukać. Wejście na nią jest płatne, jednakże 2 euro, które trzeba zapłacić to niewygórowana cena. Na wieżę wchodzi się schodami, a na szczycie czeka niesamowity widok na panoramę miasta i piękną nawet z zewnątrz kopułę nad Kaplicą Całunu.
Jeśli wejdziecie tam w okolicach południach, to z bliska możecie zobaczyć i posłuchać bicia znajdujących się tam dzwonów.
Ogród przy Castello Reale
Przechodząc przez główne wejście do Zamku i Królewskiego i mijając jego dziedziniec wychodzi się na teren niewielkiego, ale bardzo zadbanego ogrodu królewskiego. Duży plac, niewielka fontanna, kilka ławek, rzeźby na miarę ogrodu włoskiego.
Borgo Medievale i Park Valentino
Park Valentino to dość długi zielony teren usytuowany wzdłuż brzegu rzeki Pad w centrum miasta. Idąc szeroką aleją napotyka się najpierw na pałacyk w którym mieści się Wydział Architektury Politechniki Turyńskiej, a zaraz potem, oddzielony ogrodzeniem ogród botaniczny. Idąc bliżej rzeki napotyka się na osadę średniowieczną w miniaturze. Po moście zwodzonym wchodzi się do niewielkiego miasteczka, w którym są warsztaty rzemieślnicze, kościół, nawet zamek w dawnym stylu (zwiedzanie tylko z przewodnikiem). W małych sklepikach kupić można pamiątki, książki.
Bazylika Consolata
To ważna dla Turynu świątynia. Jest to sanktuarium dość prężnie działające, poświęcone Matce Boskiej Pocieszycielce (wł. Consolatrice ) i ważne miejsce kultu religijnego. Jak podaje legenda zaginiony obraz zostaje w cudowny sposób odnaleziony przez ślepca, któremu śni się miejsce, gdzie jest ukryty. W momencie jego odnalezienia ślepiec odzyskuje wzrok. Ludzie wzruszeni tym wydarzeniem postanawiają, by tam wznieść kościół. Z miejscem tym, związani są znani w świecie religijnym święci jak: ksiądz Bosko i jego pomocnik św. Giuseppe Cafasso.
W budowie tej bazyliki brali udział najwybitniejsi architekci związani z Turynem jak: Juvarra, Guarini i Ceppi. Wnętrze zaskakuje, gdyż nie składa się z jednego dużego pomieszczenia, ale pozostaje rozbite na boczne ołtarze i zlokalizowaną piętro niżej kaplicy. Jeśli zapuścicie się już w te okolice, to warto także wstąpić do zabytkowej kawiarni, gdzie serwuje się Bicerin, niezmiennie od 1763 roku ten sam przepis. Jest to gorący napój kawowo-czekoladowy z bitą śmietaną. Lokal znajduje się na placyku przed wejściem do bazyliki. W sezonie turystycznym kolejka przed lokalem określa jego położenie przyjezdnym, więc trudno byłoby go przeoczyć.
Palazzo Carignano
Ten ogromny budynek zajmuje aż dwa ważne place w centrum Turynu. Na Piazza Carignano jest to pofalowany “olbrzym” wybudowany z samych cegieł. Przechodząc przez główne wejście wchodzi się na dziedziniec, idąc dalej znajdziecie się na placu Piazza Carlo Alberto.
Jeśli oglądniecie się i spojrzycie na tylną ścianę Palazzo Carignano, budynek wydaje się zupełnie inny, biały z kolumnami i bogato zdobiony. Pałac Carignano podobnie jak Zamek Królewski i Palazzo Madama wpisane są na listę Unesco. W budynku znajduje się muzeum dedykowane zjednoczeniu Włoch.
Główne place Turynu
Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście dokładnie co zwiedzać w Turynie, oto prawie ostatnia propozycja związana z samym ułożeniem ulic i placów.
Pod względem architektonicznym Turyn bardzo różni się od innych włoskich miast. Miasto jest bardzo przestronne i jednocześnie zaprojektowane "pod linijkę", w centrum nawet wysokość budynków jest taka sama. W tej rozstrzelonej strukturze miasta znajduje się wiele zabytkowych placów. Przechadzając się po centrum, można przechodzić z jednego na drugi.
Piazza Castello - centralny plac miasta z Zamkiem Królewskim i Palazzo Madama.
Piazza San Carlo - plac bardzo symetryczny, posiadający dwa kościoły, ustawione jeden obok drugiego, także symetrycznie, jeden z placów symboli miasta.
Piazza Carignano - plac z dwoma ważnymi budynkami: Palazzo Carignano i Muzeum Egipskie.
Piazza Carlo Alberto - plac graniczący z tylną częścią (nie mniej wspaniałą) Palazzo Carignano i Biblioteką Uniwersytecką.
Piazza Vittorio Veneto - jeden z największych placów w mieście, znajduje się tutaj wiele lokali z parasolkami na zewnątrz. Ruszając od Piazza Castello i przemierzając via Po pod arkadami dociera się właśnie do tego placu. Arkady, które znajdują się też po obu stronach placu, kończą się przed mostem, który prowadzi pod kościół Gran Madre.
Jeśli wejdziecie w uporządkowaną sieć ulic Turynu możliwe, że znajdziecie jeszcze jakiś inny plac czy skwerek, który podbije wasze serce i zapadnie w pamięć.
Przechadzając się spacerkiem po centrum Turynu z pewnością zauważycie witryny wielu eleganckich, niekiedy zabytkowych cukierni lub kawiarni. Zachęcam gorąco do odpoczynku przy kawiarnianym stoliku, wypicia kawy lub cappuccino i spróbowania tych małych, ale bardzo eleganckich ciasteczek. Możecie również zakupić w tych miejscach czekoladę lub czekoladki. Bo wiedzieć należy, że Turyn słynie z czekolady. Informacje o słynnych czekoladkach z Turynu znajdziecie w artykule: WŁOSKIE SŁODYCZE Z TURYNU - CZEKOLADA
Jeśli na sam koniec borykacie się jeszcze z dylematem co zwiedzać w Turynie proponuję jeszcze jeden, ale bardzo ważny punkt odniesienia, widoczny prawie z każdego miejsca opisanego wcześniej. Mowa tu o Mole Antonelliana - budynku symbolu Turynu. Mimo, że mowa o nim na końcu, przekonacie się, że będąc w Turynie wszędzie zauważycie jego obecność. Z uwagi, że wysoki, jego sylwetkę często widać ponad dachami, dlatego nogi prawie same was tam zaprowadzą. Z racji, że wjazd na taras widokowy Mole jest płatne, podobnie jak jego wnętrze - Muzeum Kina, wszelkie informacje o zwiedzaniu znajdziecie we wspomnianym wcześniej artykule o 10 najważniejszych muzeach Turynu.
Muzea gratis w Turynie
Od pewnego czasu Włoskie Ministerstwo Kultury, celem przybliżenia włoskiego dziedzictwa kultury szerszym kręgom odbiorców zorganizowało akcję Domenica al museo - niedziela w muzeum. Polega to na tym, że w pierwszą niedzielę miesiąca wejścia do muzeów są zupełnie gratis. Dotyczy to ograniczonej liczby muzeów w całym kraju. Zarówno datę i listę muzeów zawsze lepiej skontrolować na stronie Ministerstwa, dedykowanej tej akcji: https://cultura.gov.it/domenicalmuseo# lub na głównej stronie Ministerstwa: https://cultura.gov.it szukając domenica al museo.
Nie znaczy to, że nie należy zaopatrzyć się w bilet, wręcz przeciwnie należy ustawić się w kolejkę do kasy, która w dzień zwiedzania gratis może być nieco dłuższa niż zazwyczaj.
W Turynie na ogół w ten dzień można zwiedzać muzea należące do grupy Musei Reali - kasa przy Zamku Królewskim w Turynie, wejście z Piazza Castello czy Villa della Regina na Wzgórzu Turyńskim.
W razie wątpliwości przy muzeum albo w biurze informacji turystycznej na Piazza Castello można się zapytać jakie muzea są na liście obiektów objętych “promocją” w ramach akcji Domenica al museo.
Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.
Wycieczka do Turynu niskim kosztem czyli 10 miejsc wartych zobaczenia gratis lub za symboliczną opłatą Co zwiedzać w Turynie, jakie miejsca odwiedzić i do których muzeów się wybrać, z czego słynie to miasto? To pierwsze pytania przychodzące do głowy w trakcie organizacji podróży. Oczywiście jak do każdego wyjazdu należy się przygotować i zapoznać z listą
Wycieczka do Turynu niskim kosztem czyli 10 miejsc wartych zobaczenia gratis lub za symboliczną opłatą Co zwiedzać w Turynie, jakie miejsca odwiedzić i do których muzeów się wybrać, z czego słynie to miasto? To pierwsze pytania przychodzące do głowy w trakcie organizacji podróży. Oczywiście jak do każdego wyjazdu należy się przygotować i zapoznać z listą