Jakie imiona nadaje się kotom we Włoszech?

Temat kotów jest mi bliski za przyczyną mojego sąsiada, który kiedyś miał kotka, co przychodził kilka razy do mnie przez balkon, potem sąsiad założył siatkę i wizyty się skończyły. Nazywał się Bombolo i myślę, że imię jego pochodziło od bombolone (to rodzaj włoskiego pączka z cukrem pudrem). Sąsiad kotka musiał oddać, ale ja zawsze o niego pytam i podobno żyje gdzieś tam szczęśliwy. Bombolo zapadł mi w serce i to najbardziej mi drogi włoski kotek. 

Bardzo zaintrygowało mnie to imię - Bombolo, postanowiłam poszukać informacji na temat jak Włosi nazywają swoje koty. Wiadomo nadawanie imion kotom, a także ogólnie zwierzętom to procedura, która ma coś w sobie z tradycji. Często odnosi się do postaci ogólnie znanych, może oglądanych kiedyś filmów i nierzadko posiada zabarwienie emocjonalne. Uczuciowości Włochom nie brakuje, nie kryją miłości, zwłaszcza tej względem zwierząt. Żeby przygotować się do tego tematu zapytałam moich znajomych o imiona kotów z jakimi się zetknęli i jakie oni sami nadawali swoim pupilom. Opowiedzieli mi wiele ciekawych i sympatycznych historii.

Generalnie ludzie we Włoszech są bardzo związani ze swoimi zwierzętami i tematy im poświęcone cieszą się dość dużą popularnością. Dla przykładu na pierwszej stronie internetowego wydania popularnej włoskiej gazety "La Stampa", za najświeższymi doniesieniami ze świata i z kraju, znajduje się rubryka "La Zampa" (wł. łapa) poświęcona "czworonożnym przyjaciołom człowieka".

Jak ogólnie nazywa się koty we Włoszech?

Na ogół kota, którego się nie zna, zwykło się nazywać kotek / kotka, albo bardziej serdecznie kiciuś / kicia. Po włosku kot to gatto / gatta, ale w sposób bardziej serdeczny nazywa się go micio / micia. Niektórym osobom to określenie już wystarczy i bardzo często spotyka się kotki o imieniu Micio albo Micia, które wygrzewają fotele we włoskich domach.

Warto wspomnieć jeszcze o sposobie przywoływania kotków. W Polsce przywoływałam zawsze kota typowym “cik, cik, cik” albo “ci ci”. 
We Włoszech istnieje inny sposób. Używa się formy kilkukrotnego cmokania, albo szybkiego powtarzania po sobie nazwy “micio, micio micio”. 

Przyznam, że próbowała obu sposobów: polskiego i włoskiego. Kotki zawsze odwracały się w moją stronę i patrzyły na mnie oceniając z kim mają do czynienia, ale z przyjściem to różnie było.

10 najpopularniejszych imion

Udało mi się znaleźć listę 10 najpopularniejszych imion jakie Włosi nadają swoim kotom. Zestawienie pochodzi z włoskiej wersji czasopisma "Focus Junior":

  1. Romeo
  2. Pallina / Pallino - Kuleczka
  3. Micia / Micio - Kotka, Kotek  
  4. Luna - Księżyc 
  5. Chicco / Chicca - Ziarenko - tego pieszczotliwego sformułowania używa się w stosunku do dzieci, jak widać przeszło i na kotki
  6. Birba - Łobuziak 
  7. Trilli
  8. Leo
  9. Minù
  10. Briciola - Okruszek 

Imiona Romeo i Minù pochodzą z popularnego we Włoszech filmu dla dzieci "Gli Aristogatti" (pol. "Aryskotraci") produkcji wytwórni Disney.

Koty w schronisku

Renata i jej syn Riccardo są wolontariuszami w schronisku dla zwierząt w Turynie. Opowiedzieli mi jak wygląda procedura nadawania imion kotom, które pochodzą z jednego miotu. Otóż nadaje się im nazwy należące do jakiegoś zbioru np. nazwy wiatrów:  Tramontana, Bora…, albo nazwy ziół: Timo, Alloro… albo co przyjdzie do głowy osobie, która rejestruje kotki. W ten sposób łatwiej jest im zidentyfikować "członków jednej rodziny".

Często się zdarza, że koty żyją dziko na wolności. Tworzą pewnego rodzaju kolonię, stado. Zawsze znajdzie się także osoba, na ogół kobieta która zanosi im jedzenie. Taką kobietę nazywa się gattara. Renata opowiadała mi, że często gattary “adoptują” całe stada kotów i żyją z nimi w domu. W Turynie rejestruje się te colonie i są one kontrolowane, a kotki poddawane są sterylizacji. 

Jak się dowiedziałam, również w okolicy mojego domu do niedawna żyło całe stado kotów. Koty zadomowiły się na działce, która do tej pory jest niezagospodarowana i wiele tam chaszczy. Trzeba przyznać, że nie było to aż tak zauważalne, kiedyś raz jeden zauważyłam chodzącego tam kotka. To co dla mnie było niewidoczne i trudne do rozpoznania i rozwiązania, zostało w porę rozdysponowane przez osoby jak Renata i Riccardo. Już po fakcie, dowiedziałam się, że duża kocia rodzina została przeniesiona w odpowiednie dla nich miejsce.

Kilka zasłyszanych opowieści o kotkach

To jakie imię otrzyma włoski kotek, zależy tylko od fantazji właściciela. Możemy przyjąć jednak pewien podział:

  • imiona ludzi w formie klasycznej, albo zdrobniałej,: Mario, Luigi, Gemma, Grace...
  • nazwy bogów mitologicznych: Zeus, Giove, Ares...
  • imiona pochodzące od wyglądu albo jakiejś cechy kotka: Macchia - Łatka, Biondo - Jasny
  • imiona pochodzące z filmu: Romeo, Lilli

Rozmawiając z moimi znajomymi poznałam wiele historii, które towarzyszyły nadaniu imienia kotkowi. Jedna właścicielka, która przygarnęła kotka myśląc, że jest to samiec nadała mu imię Joy. Okazało się, że to samica i imię zostało przekształcone na Gioia (wym. "dzioja") co po włosku znaczy radość. Tego określenia używa się także jako pieszczotliwe odniesienie do dzieci.

Rodzina którą znam, i w której domu zawsze były koty, pierwszego kotka nazwała Nerino (nero - czarny) bo kotek był cały czarny, drugiego Grigino (grigio - szary), a trzeciego Turulla - do tej pory nikt nie pamięta przyczyny nadania tego imienia.

Niektóre imiona mają swoje znaczenie bardziej emocjonalne. Przykładem może być imię Destino (Przeznaczenie), Destino to kotek, który został znaleziony i tak wyszedł na spotkanie swojego Przeznaczenia. Prediletta (ulubiona) to kotka, która najbardziej przypadła do serca swoim właścicielom.

Zebrałam także kolekcję imion, które zaprezentowali mi moi znajomi i które wydają mi się bardzo sympatyczne: Nuvoletta (Chmurka), Sole (Słońce), Luce (Światło), Origina (imię pochodzące najprawdopodobniej od słowa originale - oryginalny), Pluto, Punto (Kropka), Virgola (Przecinek), Perseo, Poldino, Bart, Melinda (od mela - jabłko).

Oczywiście istnieje także tendencja nadawania kotom imion zaczerpniętych z języków obcych, zwłaszcza z angielskiego, ale w powyższym tekście skupiłam się tylko na imionach pochodzących z języka włoskiego.

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy

Magia kina w sercu Turynu: Movie Icons – wystawa w Mole Antonelliana

Temat kotów jest mi bliski za przyczyną mojego sąsiada, który kiedyś miał kotka, co przychodził kilka razy do mnie przez balkon, potem sąsiad założył siatkę i wizyty się skończyły. Nazywał się Bombolo i myślę, że imię jego pochodziło od bombolone (to rodzaj włoskiego pączka z cukrem pudrem). Sąsiad kotka musiał oddać, ale ja zawsze o

Read More

Festiwal Sanremo na zdjęciach w muzeum Gallerie d’Italia w Turynie

Temat kotów jest mi bliski za przyczyną mojego sąsiada, który kiedyś miał kotka, co przychodził kilka razy do mnie przez balkon, potem sąsiad założył siatkę i wizyty się skończyły. Nazywał się Bombolo i myślę, że imię jego pochodziło od bombolone (to rodzaj włoskiego pączka z cukrem pudrem). Sąsiad kotka musiał oddać, ale ja zawsze o

Read More