LanzoTorinese to niewielkie miasteczko w Piemoncie oddalone o ok. 30 km od Turynu. Znajduje się w centrum dolin o tej samej nazwie u zbiegu dolin: Viù, Ala i Grande, które są wspólnie znane jako Valli di Lanzo. Miasteczko zostało założone w średniowieczu, czego dowody pozostają w jego wąskich uliczkach zabytkowego centrum. Historyczna część miasta zbudowana jest na górze Buriasco, podczas gdy reszta powstałych w późniejszym okresie zabudowań leży niżej. Przecina ją rzeka Stura oraz strumienie Tesso i Uppia.
Lanzo znane jest ze znajdującego się tutaj zabytkowego i pochodzącego jeszcze z czasu średniowiecza mostu o nazwie Il Ponte del Diavolo. Został on wybudowany w 1378 roku i miał duże znaczenie dla mieszkańców, gdyż pozwalał wejść bezpośrednio do miasta od strony wzgórz i od strony Turynu.
Z nazwą mostu Ponte del Diavolo w Lanzo, związana jest pewna ciekawa legenda.
Most w Lanzo był niezbędny, o tym wiedzieli wszyscy, ale coś jakby szło nie tak z jego budową od samego początku. Dwie pierwsze konstrukcje zostały źle wykalkulowane i najzwyczajniej runęły do rzeki. Sukcesem zakończyła się dopiero trzecia próba, chodziły jednak słuchy, że tym razem sam diabeł pomagał w jego konstrukcji. Dodatkowo czart domagał się zapłaty - miała do niego należeć pierwszy, kto przekroczy most. Że z diabłem żartów nie ma wiedzą wszyscy, ale nikt duszy oddać nie chciał. Sprytni mieszkańcy Lanzo jako pierwszego przez most przepuścili psa. Diabeł tak bardzo się rozzłościł, że aż uderzył bardzo mocno łapskami o pobliskie skały przy moście, tworząc owalne kratery skalne nazywane tutaj Marmitte dei Giganti i wrócił skąd przyszedł.
Kratery te, jak mówią eksperci, powstały na skutek zjawisk geologicznych wynikających z wirowego działania, jakie woda wywiera na skały, które znajdowała na swojej drodze.
Na moście znajduje się “bramka” pochodząca z 1564 roku którą zamykano kiedy wybuchała epidemia. W ten sposób przez most nie przechodziły osoby z zewnątrz, a tylko mieszkańcy miasta. Był to sposób, by chronić miejscowych od zarazy.
Kilka ciekawostek o Lanzo
Lanzo to miejsce gdzie zostały wymyślone i wypiekane pierwszy raz grissini, słynne paluszki chlebowe, które bardziej znane są jednak jako grissini torinesi . Z tej miejscowości pochodził nadworny lekarz królewski, który wymyślił to smaczne pieczywo dla chorego królewicza z Turynu i zlecił jego wykonanie piekarzowi z Lanzo. Smak paluszków bardzo się spodobał a przepis rozpowszechnił w Piemoncie, a później w całych Włoszech.
Warto także zwrócić uwagę na inny przysmak z Lanzo o nazwie torcetti. Mówi się, iż jest to pewna ewolucja grissini, gdyż w pierwszej formie są paluszkami, którym następnie nadaje się w kształt kropli. Są to ciasteczka maślane posypane na powierzchni białym i chrupiącym cukrem.
Torcetti i grissini należą do typowych produktów kulinarnych charakterystycznych dla Piemontu.
Wspomnieć należy także o związku z tym miejscem jednego z najbardziej słynnych świętych z Piemontu - księdzu Bosko.
W opuszczonych pozostałościach starego klasztoru benedyktyńskiego założył on pierwsze poza Turynem oratorium dla chłopców. Organizował kursy zawodowe dla młodzieży z tych okolic, dając w ten sposób możliwość znalezienia pracy zwłaszcza dla tych pochodzących z biednych rodzin.
Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.
Lanzo Torinese to niewielkie miasteczko w Piemoncie oddalone o ok. 30 km od Turynu. Znajduje się w centrum dolin o tej samej nazwie u zbiegu dolin: Viù, Ala i Grande, które są wspólnie znane jako Valli di Lanzo. Miasteczko zostało założone w średniowieczu, czego dowody pozostają w jego wąskich uliczkach zabytkowego centrum. Historyczna część miasta
Lanzo Torinese to niewielkie miasteczko w Piemoncie oddalone o ok. 30 km od Turynu. Znajduje się w centrum dolin o tej samej nazwie u zbiegu dolin: Viù, Ala i Grande, które są wspólnie znane jako Valli di Lanzo. Miasteczko zostało założone w średniowieczu, czego dowody pozostają w jego wąskich uliczkach zabytkowego centrum. Historyczna część miasta