Określeniem, które w pełni oddaje ducha Muzeum Accorsi - Ometto to zbiory pięknych rzeczy. Możecie być pewni, że od pierwszych chwil kiedy przekroczycie próg tego miejsca zostaniecie oczarowani elegancją, stylem i harmonią, które tu królują.
Kim był Pietro Accorsi?
Pomysłodawcą i sponsorem tego muzeum był Pietro Accorsi kolekcjoner, antykwariusz i dekorator wnętrz. Praca, którą wykonywał była także jego pasją, charakteryzowała go ogromną miłością do sztuki. Ukoronowaniem wieloletniej pracy były duże zbiory zabytkowych przedmiotów, które przepisał w testamencie fundacji kulturalnej. Celem fundacji, oprócz otwarcia muzeum ze zbiorami Accorsi, stało się przekazywanie wiedzy i zapoznawanie z dość wyrafinowaną dziedziną historii wystroju wnętrz oraz sztuki figuratywnej (zbiory w muzeum pochodzą od średniowiecza do wieku XIX).
Zgodnie z definicją Wikipedia: Figuratywizm, sztuka figuratywna – kierunek w sztuce (głównie malarstwie i rzeźbiarstwie) polegający na ukazywaniu przedmiotów, zwierząt i ludzi w ich realnych kształtach, traktujący świat zewnętrzny jako punkt odniesienia dla postaci, symbolu lub podobieństwa. Wyrażeniem synonimicznym dla figuratywizmu jest termin „sztuka przedstawiająca”, zaś antonimicznym – abstrakcjonizm lub „sztuka nieprzedstawiająca”, „sztuka niefiguratywna”.
Kim był Giulio Ometto?
Giulio Ometto przez 20 lat stał na czele fundacji założonej, by zadbać o zbiory Pietro Accorsi. Przez cały ten czas działał zgodnie ze statusem fundacji, która miała na celu: zachowywać, wzbogacać i przekazywać wiedzę na temat historii wystroju wnętrz, przechowywać i konserwować antyki stanowiące kolekcję, oraz starać się ją wzbogacać.
Przed muzeum
Muzeum znajduje się w jednej z kamienic przy ulicy via Po w Turynie. To dość oryginalna i często uczęszczana ulica w centrum, charakterystyczna przez chodniki znajdują się pod arkadami domów. Via Po łączy dwa bardzo znane w mieście place: piazza Castello i Piazza Vittorio Veneto, trasa ta to jedna z częściej uczęszczanych tras spacerowych przez mieszkańców Turynu i turystów.
Z ulicy wchodzi się na elegancki dziedziniec bardzo zadbany i ozdobiony rzeźbami. Patrząc na kolorową elewację budynku, aż ciężko uwierzyć że mieścił się tutaj kiedyś klasztor św. Antoniego Abate.
Zapowiedzią zwiedzania są zabytkowe rzeźby przed wejściem i na klatce schodowej. Muzeum znajduje się na ostatnim piętrze.
Zwiedzanie muzeum
Muzeum to 23 sale wystawowe. Pod względem charakteru wystawianych przedmiotów, tematycznie zostało podzielone jakby na dwie części.
Pierwsza część ekspozycji to zbiory pojedynczych drobnych przedmiotów. W oświetlonych szklanych szafach o szklanych półkach ustawiono eksponaty z życia codziennego i ozdoby, używane w domach bogatych ludzi z przeszłości. Są one wykonane ręcznie z dużą starannością, bogato zdobione i każdy z nich można nazwać "dziełem sztuki w miniaturze".
Co to jest dokładnie? Pudełeczka, świeczniki, talerze, buteleczki, kieliszki do likieru, naczynia na zapachy, puzderka, pudełeczka, wazony, szkatułki...
Wiele z tych przedmiotów wyszło z użytku, dlatego w niektórych przypadkach można nawet nie znać już ich nazwy... Są to rzeczy wykonane z porcelany, kryształu, masy perłowej i skorupy żółwia z XVII i XVIII wieku.
W oddzielnych gablotach wystawione są przedmioty ze srebra, o dość zaskakującym jak na dzisiejsze czasy przeznaczeniu jak: tacka na wizytówki, tabakiera, karnety, przeróżne pudełeczka na przeróżne rzeczy z przeszłości. Eksponaty pochodzą z wielu europejskich zakładów rzemieślniczych i sporządzone ze szlachetnych i cennych materiałów jak: złoto, twarde kamienie, kryształy.
Ważną częścią i chyba najwartościowszą, są także eksponaty z okresu średniowiecza jak: rzeźby i przenośne ołtarzyki - obrazy z zamykanymi skrzydłami bocznymi.
Przechodząc przez salę poświęconej porcelanie można podziwiać każdy przedmiot w swojej oryginalności. Jaka tu różnorodność naczyń! Odnajdziemy tu talerzyki, wazę na zupę, solniczki, pieprzniczki, salaterki, podstawki większe i mniejsze, miseczki i wiele innych o dziwnych kształtach, zadając sobie pytanie jak duże musiały być stoły by pomieścić wszystkie te naczynia?! Z drugiej jednak strony jak piękne były te stoły na których stawiano wszystkie te cudeńka.
Druga część muzeum to całkowicie umeblowane eleganckie salony bardzo wysublimowane i bogato zdobione. Część z nich to dokładna rekonstrukcja pokoi kolekcjonisty z jego willi gdzie mieszkał - Villa Paola w Moncalieri pod Turynem.
Postarano się odtworzyć bardzo wiernie 8 pokoi z Villa Paola. Bardziej charakterystyczne wnętrza to: kuchnia, jadalnia, kilka sypialni. W tych wnętrzach zachowały się prawdziwe skarby. Wspomnieć należy zwłaszcza o tych znanych w świecie przez ich wartość artystyczną, a wykonanych przez znanego artystę Pietro Piffetti, specjalizującego się w wyrobie mebli z drzewa hebanowego (wł. ebanista). Mówi się, że jeden z nich został uznany za najpiękniejszy mebel na świecie.
Pozostałe pokoje zostały umeblowane przez Giulio Ometto, który doskonale znał styl właściciela kolekcji i starał się go odtworzyć.
W muzeum, oprócz ekspozycji stałej, odbywają się także okolicznościowe wystawy tematyczne. Dlatego nawet wracając do tego miejsca po jakimś czasie zawsze jednak można znaleźć coś nowego, ciekawego i inspirującego. Właśnie, trzeba powiedzieć, że muzeum ma tą szczególną cechę że inspiruje. Może być skarbnicą pomysłów dla osób z sektora sztuk dekoracyjnych, design, artystów lub zwyczajnych "poszukiwaczy piękna".
Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.
Muzeum Sztuki Dekoracyjnej Accorsi-Ometto Określeniem, które w pełni oddaje ducha Muzeum Accorsi – Ometto to zbiory pięknych rzeczy. Możecie być pewni, że od pierwszych chwil kiedy przekroczycie próg tego miejsca zostaniecie oczarowani elegancją, stylem i harmonią, które tu królują. Kim był Pietro Accorsi? Pomysłodawcą i sponsorem tego muzeum był Pietro Accorsi kolekcjoner, antykwariusz i dekorator
Muzeum Sztuki Dekoracyjnej Accorsi-Ometto Określeniem, które w pełni oddaje ducha Muzeum Accorsi – Ometto to zbiory pięknych rzeczy. Możecie być pewni, że od pierwszych chwil kiedy przekroczycie próg tego miejsca zostaniecie oczarowani elegancją, stylem i harmonią, które tu królują. Kim był Pietro Accorsi? Pomysłodawcą i sponsorem tego muzeum był Pietro Accorsi kolekcjoner, antykwariusz i dekorator